top of page
  • Ela Cissowska

Cztery różne typy starzenia się: którym jesteś?

Niezaprzeczalnie niektórzy ludzie po prostu starzeją się „lepiej”, mimo 60+ lat wyglądają młodziej, mają smukłe sylwetki i są bardzo sprawni. Inni natomiast mają dużo zmarszczek i obwisłą skórę, wyglądają na znacznie starszych.



Z pewnością zauważyliście też, że z biegiem lat, jednym zaczynają szwankować nerki, innym wątroba a jeszcze innym “siada” cały organizm, mimo że każda z tych osób prowadziła mniej więcej podobny styl życia.

Każdy starzeje się inaczej, ale przeprowadzone niedawno badania dotyczące tego procesu wykazały, że istnieją cztery różne „wiekotypy”, które wpływają na to, jak się starzejemy.

Te cztery „wiekotypy” zależą od tego, gdzie w organizmie proces starzenia się komórek jest najszybszy. Celem badań było też znalezienie sposobu na spowolnienie tego zjawiska.

Cztery wiekotypy to: Wiekotyp Metaboliczny.

Szybciej starzejący się i niedomagający proces przemiany materii powoduje, że osoby tego wiekotypu były bardziej podatne na zaburzenia, takie jak wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cukru we krwi, otyłość brzuszna.

Aby przeciwdziałać tym schorzeniom, osoby te musiałyby od wczesnej młodości regularnie ćwiczyć i zwracać szczególną uwagę na wartości odżywcze swojej diety.

Wiekotyp Wątrobowy. Szybciej starzejąca się wątroba może również prowadzić do podobnych zaburzeń metabolicznych. Aby spowolnić ten proces, już od młodych lat należy ograniczać maksymalnie spożycie alkoholu, utrzymywać zdrową wagę i nie palić.

Wiekotyp Nerkowy. Ten wiekotyp jest bardziej podatny na zmniejszoną czynność nerek. Aby przeciwdziałać chorobom nerek, osoby te musiałyby zawsze pić dużo płynów, ograniczać maksymalnie spożycie alkoholu i kontrolować ciśnienie krwi.

Wiekotyp Odpornościowy. Ten wiekotyp jest podatny na przewlekły stan zapalny o niskim stopniu nasilenia, który przyspiesza starzenie biologiczne. Aby temu przeciwdziałać, od najwcześniejszych lat należałoby spożywać pokarmy przeciwzapalne, m.in. kurkumę, kminek i imbir.

Z badań wynika też, że wielu z nas może być więcej niż jednym wiekotypem. To badanie jest ważne, bo udowodnia, że wszyscy starzejemy się inaczej przede wszystkim ze względu na naszą genetykę. Pokazuje, że od wczesnej młodości należy szczególnie wspomagać i chronić organy, które są słabsze od innych, aby w przyszłości nie tylko uchronić się od podupadania na zdrowiu, ale również spowolnić proces starzenia.

Niestety, systemy opieki zdrowotnej nie są jeszcze gotowe na testowanie ludzi pod kątem ich „wiekotypów” i ustalania, co należałoby zawczasu robić, aby spowolnić nasz konkretny proces degeneracji organizmu.



Zanim do tego dojdzie - jeśli w ogóle - trzeba brać sprawy w swoje ręce. Wygląda na to, że dzięki zdrowemu odżywianiu, ograniczeniu spożycia alkoholu i palenia, piciu dużej ilości płynów i ćwiczeniom, możemy spowolnić proces starzenia się naszego organizmu, ale kluczowe jest to, aby zacząć jak najwcześniej. Zaangażowany w badania profesor Michael Snyder, porównał ten proces do sprawności samochodu. Podobnie jak w przypadku samochodu, konserwacja tych części, które zużywają się szybciej, może sprawić, że nasze ciało jako całość zachowa dobrą kondycję na dłużej!



Comments


bottom of page