top of page
  • Ela Cissowska

Dlaczego długoletnie małżeństwa kończą się rozwodem?

Rozwody w późnym wieku są teraz częstsze niż pokolenie temu. Rozumiemy, gdy małżeństwa się rozpadają kilka lat po ślubie, ale dlaczego ludzie się rozstają 25, 30 czy nawet 40 lat po zawarciu związku?


Jak do tego dochodzi, po tak długim czasie wspólnego życia? Powodów jest wiele, ale kluczowe jest chyba to, że obecnie są bardziej sprzyjające warunki do rozstania. Kobiety są bardziej niezależne, mają swoje dochody czy emeryturę więc nie muszą być na utrzymaniu męża. Wykorzystują to niektórzy mężczyźni i bez większych zahamowań i wyrzutów sumienia wymieniają żony na młodsze modele.

W zeszłym roku miliarderzy Bill i Melinda Gates rozstali się po 27 latach małżeństwa, a były wiceprezydent USA i czołowy działacz w obronie klimatu Al Gore i jego żona Tipper rozstali się po 40 latach.

Także „zwykli” ludzie są mniej skłonni do pozostawania w wypalonych związkach.



Jakie są główne przyczyny rozwodów po długim związku?


1. Zdrada. Najczęściej jest to zdrada męża. Wielu panów, z takich czy innych powodów, wplątuje się w romanse lub wręcz wymienia żonę na młodszy model. Im zasobniejszy, tym łatwiej mu to przychodzi.

To szczególnie bolesne i przytłaczające uczucie, z którym trudno sobie poradzić.

2. Problemy finansowe. Pieniądze są znaczącym źródłem stresu i konfliktów, i to niezależnie od wieku. Natomiast w późniejszym okresie małżeństwa, brak dyscypliny finansowej, nieumiejętność zapewnienia wystarczających finansów czy zupełnie inne podejście do korzystania z posiadanych zasobów finansowych (sknerstwo czy rozrzutność) prowadzą do coraz większych konfliktów.


Dla jednych pieniądze to wolność, dla innych poczucie bezpieczeństwa, a znalezienie równowagi jest niemożliwe, zwłaszcza gdy jedno i drugie popada w skrajność. Nadchodzi punkt krytyczny i małżeństwo się rozpada.



3. Brak porozumienia. Brak komunikacji i wspólnych zainteresowań to bardzo poważny problem, który często jest niezauważany lub ignorowany, gdy dzieci są małe i każdy dzień jest wypełniony obowiązkami od świtu do nocy.

Brak ambicji, brak zainteresowań, zaniedbanie, zastój w rozwoju to też poważne powody rozpadu długoletniego związku.


Jeszcze gorzej jest, gdy w małżeństwie zagości krytyka, brak szacunku czy pogarda. Wtedy ten, kto ma jeszcze trochę siły, aby się z tej matni wyplątać, decyduje się na rozstanie.


4. Syndrom pustego gniazda. To najczęściej dotyczy małżonków, którzy nigdy nie pasowali do siebie. Dopóki dzieci są w domu, małżonkowie często nie zdają sobie sprawy z tego, że tak naprawdę wiodą oddzielne życie, a to, co ich łączy to skupianie się na wychowywaniu dzieci.


Gdy zabraknie tego łącznika, dochodzą do wniosku — najczęściej ten małżonek, który zawsze chciał więcej od życia — że tkwienie w tym związku, nie jest tym, jak chce spędzić ostatnią fazę swojego życia, która może trwać następne 20 czy 30 lat. W wielu przypadkach Pandemia, zmuszająca do przebywania bez przerwy razem przez wiele miesięcy, przyśpieszyła podjęcie decyzji.



Jak rozstać się z klasą? Czy to jest w ogóle możliwe? To na pewno jest bardzo trudne, ale przynajmniej dla świętego spokoju, żeby nie być ciągle pytanym; Dlaczego? Po co? Jak to się stało? itp. dobrze jest przygotować sobie krótkie oświadczenie, które zwięźle wyjaśni, że „rozstanie było trudną decyzją i że przechodzisz / przechodzicie do następnej fazy swojego życia”. Można nauczyć się tej formułki, gdyby jakiś wścibski kuzyn czy znajomy zaczął zadawać pytania, czy komentować Twoje decyzje. Możesz dodać „Dziękuję za zrozumienie i poszanowanie mojej prywatności”.



Commentaires


bottom of page