Dlaczego kochamy koty?
- Alicja Hunt
- 15 lis 2022
- 1 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 18 sie 2023
Co sprawia, że czujemy się tak dobrze, gdy głaszczemy kota czy słuchamy jego mruczenia, gdy śpi na naszych kolanach? Czy jest w tym coś więcej niż tylko emocjonalna więź z naszymi czworonożnymi domownikami?
1. Koty mówią do nas. W swoim języku oczywiście, ale i tak się doskonale rozumiemy. Miauczeniem kot przypomina o swoim posiłku, wita nas czy domaga się przytulania. Czy wiecie, że koty miauczą tylko do człowieka?
2. Koty są bardzo czyste. Uważają, aby się nie upaprać w błocie, tak jak to kochają robić psy. Niezależnie od tej ostrożności, normalny kot może spędzać nawet 50% czasu na utrzymaniu higieny osobistej.
3. Koty są łatwoobsługowe. Nie sprawiają prawie żadnych kłopotów, są świetnymi partnerami do wylegiwania się na kanapie. Kot śpi lub drzemie między 18 a 20 godzin na dobę.
4. Głaskanie kota odstresowuje, a jak jeszcze mruczą w rytm ruchów naszej dłoni, nam też się robi błogo. Jest to bardzo relaksująca aktywność… i dla kota i dla nas.
5. Aktywują w nas hormon miłości, który sprawia, że czujemy się dobrze. To sprawia, że jesteśmy też milsi dla ludzi.
6. Mają bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Badania wykazały, że kontakty z kotami mogą zmniejszać ryzyko zawałów serca, obniżać ciśnienie krwi oraz pomagają regulować nastrój, zmniejszają stres i poprawiają funkcjonowanie układu odpornościowego.
7. Potrafią okazać swoją miłość i żaden inny domowy zwierzak nie robi tego tak jak te małe futrzaki. Mimo że lubią chodzić własnymi ścieżkami, koty naprawdę nas kochają.
8. Koty mają swoją osobowość, są pełne polotu i często bezczelne, ale ich miauczenie o poranku to najlepszy sposób na rozpoczęcie dnia.
Kliknij, aby zobaczyć całą galerię.