top of page
  • Alicja Hunt

Główni winowajcy przedwczesnego starzenia się.

Nie ma jednego, ani prostego rozwiązania na długowieczność. To złożony proces, który wymaga wieloaspektowego podejścia. Przed starzeniem się nie ma ucieczki, ale to czy wyglądamy i czujemy się znacznie starzej niż nasz wiek biologiczny, w dużej mierze zależy od nas samych.

Genetyka ma swoje znaczenie, ale styl życia również odgrywa kluczową rolę i na to już mamy ogromny wpływ. Większość chorób przewlekłych, takich jak choroby serca czy cukrzyca zazwyczaj są wynikiem złego stylu życia. To jest bardzo dobra wiadomość, bo stan naszego zdrowia i co za tym idzie, szybsze starzenie się w dużej mierze jest w naszych rękach. Możesz żyć dłużej dzięki zdrowemu odżywianiu, aktywności fizycznej, optymalizacji snu, redukcji stresu oraz zaangażowaniu w hobby czy pasję.

A oto lista głównych sprawców dodających nam lat i problemów zdrowotnych:


1. Picie alkoholu w dużych ilościach i oczywiście palenie. Jedna lampka czerwonego wina wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, ale tylko jedna dziennie. Dla palenia nie ma wyjątków.

2. Słońce. Promienie słoneczne mogą postarzać skórę, ale pamiętajmy też, że potrzebujemy witaminy D, którą nasz organizm wytworzy dzięki ekspozycji na słońce. Wystarczy 30 minut w południe bez kremów z filtrami. Jednak ze słońcem należy bardzo uważać.



3. Siedzący tryb życia. Remedium jest aktywność fizyczna: szybki spacer, pływanie, jazda na rowerze, joga lub uprawianie lekkich sportów to konieczność. Aktywność fizyczna sprawi, że poczujesz się lepiej, będziesz lepiej funkcjonować i lepiej spać. Również umiarkowana aktywność fizyczna jest związana ze wzrostem metabolizmu w różnych regionach mózgu, więc nawet krótkie okresy aktywności fizycznej są korzystne nie tylko dla naszego ciała, ale też dla naszego mózgu.


Niezdrowa dieta
Bardzo niezdrowa dieta!

4. Niezdrowa dieta. W tym wypadku trzeba uważać jakich porad słuchamy, bo chyba nie ma większego zamętu w zaleceniach ekspertów, lekarzy, dietetyków co jest zdrowe a co nie.

Pokarmy bogate w błonnik, takie jak warzywa, fasola, zboża, owoce oraz zioła i przyprawy, zdrowe tłuszcze, takie jak ryby, awokado i orzechy, są powiązane z poprawą długości życia. Spożywanie ryb wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób układu krążenia i demencji, ale hodowlany łosoś nie ma zbyt dobrej reputacji. Najlepszy jest dziki łosoś atlantycki, makrele średniej wielkości i sardynki. Należy zdecydowanie ograniczyć wyroby z białej mąki pszennej takie jak pieczywo i makarony. Wyeliminować przetworzone mięso, gotowe posiłki, cukier i słodkie napoje.



5. Długotrwały stres. Bardzo często stres jest przyczyną chronicznych chorób, a to po prostu zabija. Główną przyczyną stresu jest codzienne zmaganie się z rzeczywistością, w której przyszło nam żyć.

W naszym wieku, gdy już nie musimy ciągłe się śpieszyć, nie cierpimy na brak czasu na odpoczynek, nie ma już presji w pracy zawodowej i codziennych problemów życia rodzinnego nie ma również racjonalnych powodów do stresu.


Oczywiście są sytuacje stresujące, ale musisz się zastanowić czy przypadkiem sam nie jesteś jego przyczyną, bo np. zamartwiasz się życiem dorosłych dzieci, doszukujesz się w sobie chorób, jesteś bardzo negatywnie nastawiony do życia, o niczym innym nie mówisz tylko o problemach.

6. Niedobór witamin i minerałów. Niezwykle istotne jest dostarczanie niezbędnych witamin — B, D, C, E oraz A i składników mineralnych — wapń, żelazo, potas i magnez. Witaminy i minerały przyjmowane wraz z pożywieniem są najlepiej przyswajane, dlatego stosowanie wskazówek dotyczących diety z pkt 4 jest najlepszym rozwiązaniem.



7. Zaburzenia snu. Poza problemami zdrowotnymi większość czynników powodujących zaburzenia snu można łatwo wyeliminować. Tryb życia jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezsenność. Brak ruchu, nuda, a w związku z tym częste drzemki w ciągu dnia, to jeden z winowajców, ale w sumie najmniej szkodliwy, bo łatwy do skorygowania.


Zła dieta i późne posiłki to drugi negatywny czynnik. Stres, strach i negatywne podejście do życia to też przyczyna bezsenności. Budzisz się o trzeciej nad ranem i przed oczami przesuwają się mroczne obrazy dotyczące teraźniejszości i przyszłości. Lekarstwem jest zmiana trybu życia, pozbycie się telewizora, kontakty z ludźmi pozytywnie nastawionymi do życia oraz ciekawe zajęcia, hobby, pasja.



8. Nuda, bezczynność, izolacja. Do końca życia jeszcze daleko. Staraj się unikać bezczynności, to nie czas, aby siedzieć i nic nie robić. Korzystaj z odzyskanej wolności i ciesz się czasem, który Ci pozostał, delektuj się życiem.


Jeśli nie masz pomysłu na siebie na najbliższe dwie dekady, to zacznij od zadania sobie kilku pytań takich jak:

Co jest dla Ciebie najważniejsze?

Czego brakuje w Twoim życiu, co sprawiłoby, że poczułbyś się bardziej zadowolony i radosny (poza pieniędzmi)?

Co zawsze chciałeś zrobić, a z jakiegoś powodu odkładałeś przez lata?

Czy widzisz szansę na wykorzystanie swojego doświadczenia i wiedzy w inny sposób niż praca zawodowa? Następnie zaplanuj, jak osiągniesz swoje cele i działaj.

Nie ma drogi na skróty do zdrowia, kwitnącego wyglądu i długowieczności – liczy się ogólne podejście, a poprzez proste zmiany można dodać co najmniej dekadę do swojego życia.


Przejście na emeryturę to początek zupełnie nowego rozdziału w Twoim życiu. Nie ma powodu, aby siedzieć z boku i patrzeć jak życie przemija i czekać na śmierć.






Comments


bottom of page