top of page
  • Ela Cissowska

Jak będzie wyglądało Twoje życie, gdy będziesz mieć 90 czy 100 lat?

Powiecie, że żartuję. Wielu pomyśli, że w tym wieku, jeśli w ogóle dożyją, będą niedołężni, schorowani i zamknięci gdzieś w domu starców. Nie koniecznie.



Debiutujący emeryci Wyżu Demograficznego mający dzisiaj 60 - 65 lat mają bardzo duże szanse dożyć 100 lat i to w dość dobrym “stanie”. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford, którzy pierwsi stworzyli Katedrę Długowieczności, twierdzą, że średnia życia kobiety przechodzącej dzisiaj na emeryturę to 93 lata, a mężczyzny 90 lat. Postęp nauki sprawia, że dożycie do 100 lat i więcej nie jest żadną fantazją, więc trzeba dobrze zaplanować nasze życie na następne 30 lat. (Dane dotyczą osób żyjących na tak zwanym Zachodzie).


Brak informacji. Emerytura to znacznie więcej niż koniec normalnej pracy. To czas, aby się zastanowić, jak spędzisz resztę życia i jak sfinansujesz to, co chcesz robić.

Planowanie emerytury jest ogólnie uważane za przedsięwzięcie finansowe, ale równie ważną częścią tego procesu jest strona niefinansowa pomagająca przygotować się na zmiany stylu życia związane z tym etapem.


Większość z nas, początkujących emerytów niestety dryfuje. Nie ma szkoleń, warsztatów i czasu próbnego, aby nauczyć się jak przejść bezboleśnie na emeryturę, tak jak to jest, gdy młodzi ludzie wchodzą w dorosłe życie. A zmiany i wyzwania są równie radykalne i fundamentalne.


Wiele osób może nawet ma ogólny plan, raczej w formie marzeń, ale nie zastanawiają się nad konkretami. Trzeba jednak mieć pełny obraz tego, jak chcesz żyć, aby móc zbudować plan na następne 20 lub 30 lat.

Zegar tyka. Jak wiemy, życie nie jest ciągłym pasmem sukcesów, zwłaszcza gdy się starzejemy, a dobre życie to nie przypadek. Aby żyć, robiąc rzeczy, które sprawiają nam przyjemność i satysfakcję, zachować zdrowie i jak najdłużej cieszyć się zasłużoną emeryturą, potrzebujemy starannego planu, mapy drogowej składającej się z celów i strategii, która pomoże nam te cele osiągnąć.



Ustalenie czym będzie dla Ciebie sensowne i dobre życie, pozwoli Ci uzyskać jasność co do kolejności podejmowanych kroków oraz określenia swojego budżetu.




Oczywiście nawet dobrze przygotowany plan podlega nieoczekiwanym zmianom pod wpływem wydarzeń, na które nie mamy wpływu. Wierzę jednak, że możemy dokonać pewnych przypuszczeń i podjąć działania, aby zwiększyć nasze szanse na osiągnięcie idealnej emerytury i żyć długo i szczęśliwie.


Sztuka polega na tym, aby wiedzieć, co musisz zrobić, a następnie zająć się tym raczej wcześniej niż później. Ustal swoje cele.

Przy ustalaniu celów należy wziąć pod uwagę trzy kluczowe aspekty; Twój styl życia, finanse i czas, w którym chcesz te cele zrealizować.


Twoje cele będą przynajmniej w pewnym stopniu określone przez Twoje możliwości finansowe. Im jaśniejsze, realistyczne i osiągalne cele, tym łatwiej będzie Ci ustalić konkretną strategię ich realizacji.

W tym okresie życia przywykliśmy do naszych ścieżek, więc próbowanie nowego jest niewygodne, jednak postaraj się wyjść poza swoją strefę komfortu.

Wielu też powie „w moim wieku nie wypada” albo coś podobnego. Jednak nie ma powodu, dla którego mielibyśmy się nadmiernie ograniczać tylko dlatego, że się starzejemy.

Możliwości są nieograniczone zwłaszcza na wczesnym etapie tego okresu życia. Cieszenie się emeryturą nie wymaga pogoni za ekstrawagancją, ale to też nie czas siedzenia na kanapie i oglądania piłki nożnej czy seriali. Ci, którzy czekają zbyt długo, mogą nigdy nie zaznać radości i satysfakcji z osiągania swoich celów i życia, jakiego pragną.

Comments


bottom of page