top of page
  • Ela Cissowska

Jak dodać więcej szczęścia do swojego życia?

Każdy okres w życiu ma swoje ogromne zalety, ale żaden nie daje tyle wolności co wiek emerytalny. Po całych dekadach poświęcania się i myślenia o innych wielu z nas odkrywa swoją niezależność i buduje nowe życie, pełne możliwości i przygód.

Niestety pozytywne nastawienie do emerytury nie rozkłada się równomiernie i dużo osób ten okres uważa za koniec życia, są zagubieni, zrezygnowani i zgryźliwi co prowadzi do izolacji i różnych chorób, często na własne życzenie.



Głęboko wierzę, że każdy ma moc budowania swojego wymarzonego życia w wieku 60+, a jednym z pierwszych kroków na tej drodze jest nauczenie się pozytywnego patrzenia na świat, niezależnie od tego, co dzieje się wokół, zwłaszcza obecnie, kiedy jesteśmy podzieleni na wiele sposobów.

Nie każdy się rodzi optymistą, więc wskażę tutaj kilka nawyków, które możesz świadomie wprowadzić do swojego codziennego życia, a które pozwolą Ci patrzeć na świat w bardziej pozytywny sposób.



1. Nie chowaj w swoim sercu urazy.

Przebacz innym, którzy wyrządzili Ci jakąś krzywdę. Nie musisz od razu brać nieprzyjaciela w ramiona, nawet nie musisz go informować o wybaczeniu czy odpuszczeniu. On nie jest ważny, tu chodzi o Ciebie, abyś się uwolnił od tych negatywnych emocji.


Wybacz, ale nie zapomnij, bo znowu będziesz zraniony. Przebaczenie zmienia perspektywę. Zapomnienie nie uczy.”

Wybacz również sobie. Tak, popełniłeś błędy, możesz za nie przeprosić, a jeśli się nie da, odpuść sobie. Już tego nie naprawisz. Co było minęło, wszystko, co mamy to chwila obecna. Wybaczanie sobie i innym jest jednym z najlepszych sposobów na uwolnienie przestrzeni mentalnej na bardziej obfite życie. Prosty akt przebaczenia da Ci duży zastrzyk pozytywnej energii.



2. Akceptacja. Najszczęśliwsi z nas zdają sobie sprawę z tego, że perfekcjonizm to ogromna wada i akceptują to, kim są i jacy są z wszystkimi swoimi ułomnościami i wadami. Nie oznacza to oczywiście, że powinieneś przestać dążyć do bycia lepszym. Samodoskonalenie i poprawa jest celem, a nie doskonałość.

Naucz się akceptować czy wręcz śmiać ze swoich braków i słabych punktów i nie krytykuj słabostek innych. Życie po sześćdziesiątce jest pełne mniejszych i większych niedoskonałości. Nie pozwól im stanąć na drodze do własnego szczęścia i do budowania życia, którego pragniesz.

Nie chodzi o to, aby negować problemy zdrowotne i niedogodności, których z wiekiem przybywa, ale o to, aby koncentrować się na dodawaniu Życia do życia.



3. Ciekawość.

Jednym z najlepszych sposobów na bycie szczęśliwszym jest ciągłe zadawanie pytań i odkrywanie piękna otaczającego Cię świata, poznawanie ludzi, podziwianie przyrody i rozkoszowanie się małymi sekretami codziennego życia. Zadawaj pytania i szukaj odpowiedzi.


4. Pasja. Czy jest jakieś hobby, którego zawsze chciałeś spróbować, ale nigdy nie miałeś czasu na poświęcenie się temu? A może chcesz zobaczyć więcej świata, podróżować, gdy nareszcie masz czas? Nie bój się poznawać nowego czy eksplorowania świata. Nasze pokolenie zawsze było ciekawskie i emerytura tego nie zmienia.


Pewnego dnia się obudzisz i nie będzie już czasu na robienie rzeczy, o których zawsze marzyłeś. Zrób to teraz.”


5. Bądź hojny. Znasz to wspaniałe uczucie, kiedy dajesz komuś prezent i widzisz radość w jego oczach? Jeśli chcesz być szczęśliwszy, wnoś radość w życie innych. Twoje prezenty nie muszą kosztować fortuny, czasami wystarczą miłe słowa lub komplement, aby kogoś uszczęśliwić. Zawsze się znajdzie coś, co możesz pochwalić. Dawaj hojnie, a świat odpłaci Ci tym samym.

Szczęście i zadowolenie to dwa najważniejsze aspekty życia. Ale często nie poświęcamy czasu na aktywne dążenie do tych celów, pochłonięci codziennym życiem. Znalezienie równowagi między szczęściem a zadowoleniem jest istotną częścią życia.


Szczęście może pochodzić z różnych źródeł, podczas gdy zadowolenie pochodzi z wnętrza. Oba są niezbędne do satysfakcjonującego życia, dlatego ważne jest, aby znaleźć sposoby kultywowania obu.

Comments


bottom of page