top of page
  • Ela Cissowska

Kolagen to panaceum na zmarszczki, bóle stawów i zaburzenia w okresie menopauzy.

Kolagen jest istotnym budulcem skóry, mięśni, kości, zębów, ścięgien, chrząstek, naczyń krwionośnych. Wraz z wiekiem jego produkcja naturalnie spada, dodatkowo ulega on fragmentacji i już nie jest tak skondensowany i spójny.



Ten proces jest wyjątkowo dotkliwy dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ jej konsekwencją jest dodatkowe zmniejszenie produkcji kolagenu, a jego ubytki są najbardziej widoczne na twarzy i szyi.


Skóra traci jędrność, opada, staje się wiotka, zwłaszcza na szyi. Uwydatniają się i pogłębiają zmarszczki, nie tylko koło oczu, ale również wokół ust. Twarz wygląda na zmęczoną.


Na co jeszcze ma wpływ utrata kolagenu? Ilość i jakość kolagenu znajdującego się w układzie kostnym również spada wraz z wiekiem, co obniża jego wytrzymałości. Również jakość mięśni i ścięgien jest zależne od kolagenu.


Utrata kolagenu wraz z wiekiem jest nieunikniona, ale odpowiednia dieta, styl życia oraz jego suplementacja znacznie spowalniają ten proces.

Nie da się zapobiec utracie kolagenu związanej z wiekiem, a zachodzące zmiany prowadzą do charakterystycznych oznak starzenia. Zanim jednak pomyślisz o interwencji chirurgicznej, sięgnij po mniej inwazyjne rozwiązania, które mogą Ci pomóc nie tylko poprawić wygląd i dobre samopoczucie, ale również spowolnić ten proces.


Podczas gdy utrata kolagenu wraz z wiekiem jest nieunikniona, odpowiednia dieta i styl życia mogą spowolnić ten proces

Zbilansowana dieta z nieco większą ilością białka jest szczególnie pomocna w utrzymaniu tkanki mięśniowej i mocnych kości w miarę starzenia się.


Dieta wspomagająca produkcję kolagenu powinna obejmować pokarmy bogate w białko, a także owoce i warzywa, które są bogate w witaminę C.



Również dodanie suplementów kolagenu do swojej codziennej diety ma ogromne korzyści.





Oto kilka powodów, dla których warto stosować suplementację kolagenem, aby wspomóc utrzymanie optymalnego zdrowia i młodzieńczego wyglądu w dłuższej perspektywie.


1. Przyjmowanie suplementów kolagenowych może poprawić nawilżenie i elastyczność skóry, zmniejszyć widoczność zmarszczek, zachować młodzieńczy wygląd.

Jeśli Twoja skóra jest już wysuszona i zaczęłaś zauważać przedwczesne powstawanie zmarszczek, to znak, że przydałoby się jej trochę pomocy od wewnątrz.


Nawet jeśli jeszcze nie zauważyłaś pierwszych głębszych zmarszczek, teraz jest świetny czas, aby dodać suplement kolagenu do swojej codziennej rutyny.

Kolagen jest również niezbędny dla naszych włosów i paznokci oraz do zwalczania cellulitu.

2. Suplementy kolagenu pomagają chronić przed osteoporozą.

Długotrwałe przyjmowanie tego suplementu może pomóc w zwiększeniu gęstości mineralnej kości u kobiet po menopauzie, które są bardziej narażone na rozwój osteopenii i osteoporozy.

3. Suplementy kolagenu mogą łagodzić ból i sztywność stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów, szczególnie w dłoniach, kolanach i biodrach.


Choroba zwyrodnieniowa stawów lub bóle stawów występują w wyniku utraty gęstości kości, co jest prawdziwym zmartwieniem wielu osób w naszym wieku. Ważnym budulcem kości jest kolagen, a kiedy Twoje ciało w naturalny sposób przestaje go wytwarzać, zaczyna się utrata masy kostnej. Obniżona gęstość kości bardzo je osłabia, co może prowadzić do ich złamań.

4. Suplementy kolagenu hamują utratę masy mięśniowej. Masa mięśniowa, podobnie jak produkcja kolagenu, zmniejsza się wraz z wiekiem. Utracie masy mięśniowej można częściowo zapobiec, nie tylko zwiększając spożycie białka, również suplementy kolagenu odgrywają ważną rolę w spowalnianiu tego procesu.


5. Suplementy kolagenu są pomocne w utrzymania zdrowego serca. Poprawiają elastyczność tętnic, które transportują krew w naszym ciele. Zwężenie i utrata elastyczności tętnic może prowadzić do miażdżycy i zawału serca.

Według wielu badań przyjmowanie suplementów kolagenu może zwiększyć poziom „dobrego” cholesterolu HDL w organizmie, a to z kolei pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca.

6. Suplementy kolagenu zapobiegają „nieszczelności jelit”. Zmniejszona ilość kolagenu powoduje wzrost przepuszczalności jelit. Suplementacja kolagenem wspiera zdrową równowagę bakteryjną w mikrobiomie jelitowym, co zapobiega przedostawaniu się toksyn do naszego krwiobiegu.



Jak długo trzeba czekać na zauważalną poprawę po rozpoczęciu suplementacji? Podjęcie decyzji o suplementacji kolagenem to łatwy wybór. Nie tylko z powodu wielu jego zalet, ale również dlatego, że nie ma właściwie skutków ubocznych jego przyjmowania, nie jest drogi, jest bez smaku i zapachu, więc można go dodawać do wielu potraw i nie zauważyć jego obecności, jeśli stosujemy ten w proszku. Rozpuszcza się zarówno w gorących, jak i zimnych płynach.

Regularna suplementacja kolagenem przynosi znakomite rezultaty. Konsekwencja jest kluczowa, więc dla uzyskania najlepszych wyników, ważne jest, aby przyjmować go codziennie przez okres od 6 do 12 tygodni. To właśnie taki czas jest potrzebny dla włókien kolagenowych skóry, aby uległy one naturalnej wymianie.


Suplementację czystym kolagenem można stosować przez cały rok, pod warunkiem, że nie przekracza się sugerowanych przez producenta dziennych dawek.

W razie wątpliwości czy przy zażywaniu innych leków koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.



Comments


bottom of page