top of page
  • Ela Cissowska

Od tego, jak zaplanujesz swoją emeryturę, zależy, ile będziesz żył lat!

Chyba się nie pomylę, jeśli powiem, że dla pokolenia Wyżu Demograficznego, które wchodzi w wiek emerytalny, tradycyjne podejście do emerytury jest obce.


Tradycyjna koncepcja emerytury jest passe.

Choć osoby te praktycznie stają się emerytami, seniorami to te pojęcia w ich obecnym znaczeniu są dla nich surrealistyczne. Może, gdy będą się zbliżać do osiemdziesiątki, będą im bliższe.



Demografowie przewidują, że przeciętna długość życia kobiety, która obecnie wchodzi w wiek emerytalny, wyniesie 95 lat. Czyli czas spędzony na emeryturze będzie stanowił jedną trzecią życia i trwał tylko trochę krócej niż czas pracy.

Dla poprzednich pokoleń emerytura to był czas zatrzymania się i odpoczynku, zwieńczenie okresu pracy. Dla pokolenia Boomersów emerytura to nowy start i nowe ścieżki życiowe, nowe możliwości. To znacznie więcej niż tylko koniec pracy zawodowej, to czas, do którego trzeba się dobrze przygotować.



Planowanie emerytury jest najczęściej rozpatrywane w aspekcie finansowym, ale równie ważną, choć często zaniedbywaną częścią procesu planowania jest strona niefinansowa. Choć obie są współzależne, bo bez planów i celów nie będziemy wiedzieli, ile potrzebujemy pieniędzy, a bez wiedzy na temat naszych finansów nie możemy skonkretyzować celów.

Większość osób zbliżających się do emerytury nie zastanawia się, w jaki sposób spędzą cały ten wolny czas, który będą mieli do dyspozycji. Wielu bardziej marzy, niż zastanawia się nad konkretami. Myślą, że sobie poradzą, gdy tam dotrą, a potem po upływie kilku miesięcy czują się zagubieni, wyizolowani, przygnębieni i niespełnieni.

Aby móc zbudować plan na następne 20 lub 30 lat trzeba przede wszystkim zdecydować o swoim stylu życia w okresie, który już nie jest definiowany przez pracę.


Emerytura to podróż, a nie punkt końcowy.

Czytając, nieliczne zresztą, opracowania dotyczące dobrego życia na emeryturze, najczęściej skupiające się na podróżach dookoła świata, może się wydawać, że trzeba mieć miliony, aby wieść dobre i sensowne życie w tym okresie. Jak wszyscy wiemy, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie nie zależy od tego, ile mamy pieniędzy, istnieje wiele sposobów na sensowne życie bez wydawania fortuny.


Każdy będzie miał swoją własną wersję tego, co sprawia, że życie ma sens, ale planowanie jest niezbędne. Wiele osób nie ma nikogo w swoim życiu, z kim mogliby porozmawiać na temat swojej przyszłości w sposób prowokujący do myślenia. Na łamach naszego magazynu pomagamy przygotować się na zmiany stylu życia związane z tym etapem, stanąć twarzą w twarz z rzeczywistością, określić kierunki i kroki, które należy podjąć, aby móc prowadzić aktywne i przyjemne życie. Pomagamy wyznaczyć współczesne podejście do swoich „złotych lat”.



Comments


bottom of page