top of page
  • Alicja Hunt

Oszustwa romansowe online, których ofiarami padają dojrzałe kobiety.

Definicja: Oszustwa związane z romansami mają miejsce, gdy przestępca przyjmuje fałszywą tożsamość online, aby zdobyć sympatię i zaufanie ofiary. Następnie oszust wykorzystuje iluzję romantycznego lub bliskiego związku, aby manipulować i w końcu okradać ofiarę. Nie myśl, że to dotyczy tylko młodych kobiet. Wręcz przeciwnie, romantyczni oszuści polują na kobiety w zaawansowanym wieku, bo te częściej są samotne i zdesperowane, aby znaleźć swoją miłość. Poza tym one mają pieniądze.

Na wręcz niespotykaną skalę “atakowane” są kobiety w wieku 50+ z USA, Australii czy Wielkiej Brytanii, ale myślę, że w Polsce też się znalazł nie jeden naśladowca.



Przestępcy, którzy dokonują oszustw romansowych, są ekspertami w tym, co robią i będą sprawiać wrażenie autentycznych, troskliwych i wiarygodnych. Dopasowują swoje zdjęcie i zachowanie do swojej “grupy docelowej”, robią wrażenie trochę zagubionych. Cierpliwie pracują nad tym, aby im zaufać. Często najpierw budując przyjaźń w sieci społecznościowej np. na Facebooku, zanim stanie się to bardziej romantyczne. Oszuści są obecni na większości serwisów randkowych i portali społecznościowych. Ich zamiarem jest nawiązanie relacji, zjednanie sobie ofiary, zdobycie zaufania i atak.

To typy, które wyjątkowo szybko się zakochują (właśnie w Tobie, swojej ofierze), napomykają o małżeństwie i planują osobiste spotkania, do których nigdy nie dochodzi, bo zawsze im coś staje na drodze. W końcu poproszą o pieniądze, na początek, żeby sfinansować swoją podróż i jak najszybciej wziąć Cię w swoje ramiona. Jak połkniesz ten haczyk, już Cię mają. Może się zdarzyć, że nie proszą wprost o gotówkę, ale to, co mówią, formułują w sposób, który sprawi, że poczujesz się zobowiązana do pomocy. Wyłudzacze często mówią, że działają w branży budowlanej lub są żołnierzami i są zaangażowani w projekty daleko poza krajem. Dzięki temu łatwiej jest im uniknąć spotkania osobistego i są bardziej wiarygodni, gdy proszą o pieniądze w sytuacji awaryjnej, na nagły wypadek medyczny lub nieoczekiwaną opłatę prawną.

Mogą działać również odwrotnie - chcą koniecznie wpłacić pieniądze na Twoje konto, często dlatego że już jadą do Ciebie brać ślub, a mają problem ze swoim kontem, czy coś podobnego. Chodzi o to, żebyś dała im wszystkie informacje dotyczące swojego konta. Jeśli ktoś, kogo poznajesz online, potrzebuje informacji o Twoim koncie bankowym, aby zdeponować pieniądze, najprawdopodobniej użyje Twojego konta do innych kradzieży i oszustw.



Oto wskazówki FBI jak unikać oszustw związanych z romansami online. Największe czerwone flagi, na które należy zwrócić uwagę, są związane z pieniędzmi, ale jest też kilka innych:

  1. Uważaj, co upubliczniasz w Internecie. Oszuści mogą wykorzystywać informacje, zdjęcia i inne dane udostępniane w mediach społecznościowych i witrynach randkowych, aby lepiej Cię poznać i wybrać jako ofiarę.

  2. Ostrzeżeniem powinien być profil z jednym zdjęciem lub bez, albo efektowne zdjęcia przedstawiające wystawny styl życia, na których tej osoby nie ma.

  3. Zbadaj zdjęcie i profil osoby, korzystając z wyszukiwarek internetowych, aby sprawdzić, czy zdjęcie, imię i nazwisko lub szczegóły nie zostały użyte już w innym miejscu. Jeśli nie znajdziesz nigdzie nic podejrzanego, to nic nie znaczy. Po prostu oszust jest dobry w tym, co robi.

  4. Nie śpiesz się, zadawaj dużo pytań. Jeśli dana osoba wydaje się zbyt idealna dla Ciebie, to pewnie tak jest. Nawet w realu byłabyś ostrożna, jeśli wysportowany, świetnie wyglądający facet się w Tobie “zakochuje” a co dopiero online, kiedy tak naprawdę nie możesz sprawdzić, kto siedzi po drugiej stronie.

  5. Jeśli “Twój mężczyzna” szybko prosi o opuszczenie serwisu randkowego lub serwisu społecznościowego, aby komunikować się bezpośrednio, to też jest DUŻY znak ostrzegawczy.

  6. Uważaj, aby nie dać się odizolować od przyjaciół i rodziny. To częsty zabieg już na początku, bo oszuści wiedzą, że z boku lepiej widać i najbliżsi będą Cię ostrzegać.

  7. NIGDY nie wysyłaj swoich nieodpowiednich, intymnych czytaj “kompromitujących” zdjęć, które mogą być wykorzystane do szantażu. Nawet gdy on przysyła swoje. Skąd wiesz, że to jego?

  8. Nie mów o swojej sytuacji finansowej, bo to może zostać później wykorzystane do wyłudzenia od Ciebie pieniędzy.

  9. Jeśli mężczyzna obiecuje spotkać się osobiście, ale zawsze coś nieoczekiwanego, ważnego, drastycznego staje mu na drodze, to na 95% jest to oszust. Raz może się coś wydarzyć, dwa razy to już nie przypadek a trzy razy to OSTRZEŻENIE.

  10. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy nikomu, z kim komunikowałaś się tylko online lub telefonicznie, nawet (albo właśnie dlatego), jeśli chodzi o leczenie jego dziecka, wnuka lub inny bardzo drastyczny powód.

  11. Uważaj, gdy “Twój ukochany” namawia Cię na okazje inwestycyjne. Wykwalifikowany oszust będzie przez jakiś czas mówił o swoich inwestycjach i jak mu dobrze idzie. Gdy wyczuje, że się tym interesujesz, zacznie Cię namawiać na przedsięwzięcia, które według niego są najlepsze. Jeśli nie wiesz nic o inwestowaniu, tym lepiej dla niego. Zaproponuje, żebyś wysłała mu pieniądze, a on to zrobi za Ciebie.

  12. Jeśli mężczyzna odpowiada w ciągu kilku sekund od wysłania przez Ciebie wiadomości, to może to oznaczać, że masz do czynienia ze „spam-botem”, który próbuje Cię zwabić i poprowadzić do innej witryny lub nakłonić do kliknięcia linku, gdzie możesz dowiedzieć się więcej o nim. Zawsze należy unikać takich podejrzanych zachowań i nie klikać w podejrzane linki.

  13. Rozmawiaj z rodziną lub przyjaciółmi, aby uzyskać poradę i bardziej obiektywne spojrzenie na Twojego ukochanego.

Oczywiście zdażają się wyjątki, ale ja wolę nie próbować i Ty też nie powinnaś.

Panowie są również ofiarami oszustek randkowych, ale metody są chyba trochę inne. Niemniej wiele z tych porad mogą również wziąć sobie do serca i rozumu.

コメント


bottom of page