top of page
  • Ela Cissowska

Walczę z ageizmem, zwłaszcza w stosunku do kobiet.

Pokolenie właśnie debiutujących emerytów ma szansę dożyć 100 lat, a my nadal jesteśmy ograniczani obrazem emeryta jako zniedołężniałego i schorowanego starca.


Chcemy dostępu do świata

Czas na szybkie zmiany.

Zmiana wizerunku emeryta nie jest unikaniem konfrontacji z własnym starzeniem się, ale walką z negatywnym obrazem życia osób starszych.

Wchodzące w wiek emerytalny pokolenie Wyżu Demograficznego nie postrzega siebie jako ofiar okoliczności, w jakich się znaleźli. Na ten nowy etap patrzy z perspektywy dodania życia, a nie jak na jego koniec.


Na szczęście dla nas, emerytów generacji Boomersów, łamanie norm i standardów społecznych to nasze drugie imię.

Od młodości to robiliśmy, czego rezultatem jest zmiana tradycyjnej roli kobiety, stylu życia, rozluźnienie norm społecznych, czerpanie radości z życia czy popularyzacja powszechnej edukacji na poziomie uniwersyteckim.


Nikt nie jest za stary na marzenia. Tak jak marzenia nigdy się nie starzeją.

Teraz musimy wyrzucić do kosza te dziewiętnastowieczne standardy dotyczące emeryta, które się okopały w naszym społeczeństwie i ustanowić nowe, na miarę XXI wieku. To jest nowa, a nie wyjątkowa sytuacja.



Ageizmem najbardziej dotknięte są kobiety.

Gdzieś podświadomie ludzie oczekują, że kobieta “w pewnym wieku” - dla większości jest to maximum 55 lat — znika z ich pola widzenia.

Kobieta 65-letnia, według dużej części społeczeństwa właściwie powinna się zajmować wnukami i siedzieć w bujanym fotelu z mruczącym kotem na kolanach czekając na śmierć.


Nie ma dla nas zrozumienia.

Dobrze i modnie ubrana emerytka, szukająca nowych możliwości i nowego źródła szczęścia, z pasją realizująca swoje marzenia, mająca coś do powiedzenia i zabierająca publicznie głos, zwłaszcza w Polsce, jest w najlepszym wypadku zaskoczeniem a zbyt często szokiem i łamaniem wiekowych standardów starzenia się.


W dzisiejszych czasach dzięki znaczącej poprawie jakość oraz warunków życia, zachowaniach prozdrowotnych i rozwojowi nauk medycznych w znaczący sposób wydłuża się życie ludzi. Naukowcy przewidują, że średnia życia osób, które przechodzą obecnie (2022) na emeryturę, wyniesie 95 lat? To przecież następne 30 lat więc trzeba je tak zorganizować, by przeżyć je zdrowo, z radością i ciekawie.


Comentários


bottom of page