top of page
  • Ela Cissowska

Życie po Pracy: Jak Przygotować Się na Emeryturę Trwającą Ponad 25 Lat?

Emerytura to długo oczekiwana nagroda za lata ciężkiej pracy i poświęceń. Jednak, zamiast przynieść jedynie ulgę i radość, może również stać się źródłem stresu, niepokoju i depresji. Zmiana codziennej rutyny oraz brak jasno określonego celu mogą negatywnie wpływać na samopoczucie.



W wieku 30, 40, a nawet 50 lat nie myślimy o planowaniu przyszłości na emeryturze. Nie pomaga fakt, że nie ma szkoleń ani nawet prostych poradników, które pomogłyby uświadomić sobie, jak ważne jest to, co będziemy robić po przejściu na emeryturę, czyli przez kolejne 25 lub więcej lat. Istnieje wiele porad finansowych, ale te często kierują się bardziej zyskiem doradcy tu i teraz, a nie Twoim najlepszym interesem kilka dekad później.


Dlaczego planowanie emerytalne jest ważne?

Planowanie emerytalne to coś, czym powinniśmy się zająć, ale często tego nie robimy. Wiemy, że jest ważne, ale nigdy nie wydaje się pilne. Dopiero gdy zbliżamy się do wieku 60 lat, emerytura staje się realna, a my zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy na nią przygotowani.


Masz mniej pieniędzy, ale też nie wiesz, co zrobić z czasem, który masz, jak go w satysfakcjonujący sposób wypełnić, a co gorsza, często czujesz się bezwartościowy.


Od czego zacząć planowanie emerytury?

Jeśli więc masz 60+ lat, niedawno przeszedłeś na emeryturę lub zaczynasz myśleć o emeryturze – od czego zacząć? Jaka jest najlepsza rada dotycząca stylu życia na emeryturze?



Zacznijmy od finansów i miejmy to za sobą.

Ile pieniędzy wystarczy? Czy wiesz, ile będziesz mieć pieniędzy i jakie będziesz miał comiesięczne wydatki? Będziesz zaskoczony, jak wiele osób nie planuje budżetu. Jeśli zdasz sobie sprawę, że brakuje Ci pieniędzy lub będzie Ci ich brakować, musisz pomyśleć o zmniejszeniu wydatków lub o dodatkowym zarobku.


Jednym z zupełnie w Polsce niebranych pod uwagę rozwiązań jest wyprowadzenie się z dużego miasta. Jeśli jesteś właścicielem mieszkania lub domu w Warszawie, Krakowie, Gdańsku czy innej dużej aglomeracji, możesz rozważyć jego sprzedaż i zakup czegoś w mniejszej miejscowości, gdzie życie jest znacznie tańsze, i pewnie zostanie Ci trochę pieniędzy na “zbytki”.



W małym miasteczku lub jakimś kurorcie w górach czy nad morzem życie jest znacznie tańsze. Nie będziesz potrzebował samochodu i będziesz miał dostęp do znacznie tańszej rozrywki, spa i innych zabiegów zdrowotnych, z których możesz skorzystać. W miejscach takich jak Szklarska Poręba czy Nałęczów życie jest pełne atrakcji dla osób w Twoim wieku. Pojedź tam na dwa tygodnie i przekonaj się sam.


Dostosowanie się do życia na emeryturze.

Przejście na emeryturę to nie tylko zmiana finansowa, ale także ogromna transformacja psychologiczna.



Choć marzenia o emeryturze często krążą wokół podróży, hobby, spędzania czasu z bliskimi i relaksu, rzeczywistość może okazać się znacznie bardziej skomplikowana. Emerytura jest jedną z największych zmian w naszym życiu i jej skutki są dalekosiężne.


Rzeczywistość życia po okresie pracy zawodowej.

Na początku emerytura może wydawać się niekończącymi wakacjami. Unikamy codziennych dojazdów i stania w korkach, biurowej polityki i plotek czy humorów szefów. Jednak z czasem to zadowolenie zaczyna zanikać. Praca dawała nam poczucie tożsamości, cel i strukturę, które były integralną częścią naszego dnia. Społeczne aspekty pracy, takie jak interakcje z kolegami, przynależność do grupy, status i poważanie również odgrywały kluczową rolę.

Zamiast uczucia relaksu, pojawia się przygnębienie, brak celu i izolacja.



Zaczynamy tęsknić za dawnym życiem, czuć stres związany z wypełnianiem dni oraz martwić się o wpływ całodziennego przebywania w domu na relacje z partnerem, z którym do tej pory spędzaliśmy kilka godzin dziennie, weekend i dwa tygodnie urlopu. Czasami zauważamy, że nie bardzo mamy o czym rozmawiać z mężem czy żoną a nasze wyobrażenie o spędzaniu wspólnego czasu jest zupełnie inne.


Niektórzy nowi emeryci wpadają w depresję czy odczuwają stany lękowe, a to szybka droga do zawału serca lub udaru mózgu. Badania wykazały, że 40% osób – zwłaszcza mężczyzn - jest bardziej narażonych na te często śmiertelne choroby w pierwszym roku po przejściu na emeryturę, w porównaniu do osób nadal pracujących.


Rozwiązaniem jest planowanie oraz szybkie przystosowanie się do nowej rzeczywistości.

Przygotowanie i szybkie przystosowanie się do nowej rzeczywistości są kluczowe, zwłaszcza na emeryturze. Ważne jest, jak bardzo nasza praca była częścią naszej tożsamości. Aby poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z emeryturą, trzeba solidnie się do niej przygotować i poznać swoje pasje.


Jeśli nie masz hobby, które motywuje Cię do działania, rozważ wykorzystanie swojej wiedzy i doświadczenia, zakładając własny biznes, oferując szkolenia, kursy czy coaching online. To może być Twoja nowa droga do szczęścia i spełnienia!


Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page